Święto Wojsk Inżynieryjnych – Dzień Sapera

swieto-wojsk-inzynieryjnych-dzien-sapera-w-warszawie-copyW Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945r.- 71 rocznica - obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych - Dzień Sapera. W tym dniu w miejscach pamięci o polskich saperach zbierają się żołnierze saperzy, również ci w stanie spoczynku czy w rezerwie by oddać hołd swoim kolegom poległym podczas zmagań wojennych nad Odrą i Nysą Łużycką. Oddajemy również hołd wszystkim saperom, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie na wielu frontach wojen światowych,misjach pokojowych oraz w czasie niesienia pomocy potrzebującym w trakcie klęsk żywiołowych ratując ludzkie życie czy ludzki dobytek.
We Włocławku znajdują się dwa miejsca pamięci o polskich saperach. Pierwsze miejsce to "Pomnik Sapera 3 Warszawskiego Pułku Pontonowego" przy ul.Żytniej. Odbywają się przy nim uroczystości związane z byłym pułkiem i jego żołnierzami oraz historią oręża polskiego. Zapraszani na nie są władze państwowe, samorządowe, kombatanci, byli żołnierze z różnych formacji, uczniowie włocławskich szkół. Są to wspaniałe, żywe lekcje historii, przywiązania do tradycji oraz budowania postaw patriotycznych wśród najmłodszej części naszego społeczeństwa. Pomnik przypominający sławę bojową wojsk inżynieryjnych i 3 Warszawskiego Pułku Pontonowego zaprojektował włocławski artysta - plastyk mgr. Antoni BISAGA.
W styczniu 2003 roku pomnik został zdewastowany, skradziona została tablica pamiątkowa z wyrytymi na niej nazwiskami poległych saperów. 10 listopada 2003 roku uroczyście dokonano odsłonięcia pomnika po renowacji z nową tablicą, na której zabrakło nazwisk saperów z tablicy oryginalnej. 15 sierpnia 2012 roku podczas kolejnej uroczystości,poświęcono pomnik i dokonano odsłonięcia dwóch tablic. Na jednej powrócono do treści tablicy oryginalnej i umieszczono nazwiska saperów poległych podczas działań wojennych a także podczas powojennego rozminowania kraju. Druga zadedykowana jest "Pamięci Żołnierzy i Pracowników Cywilnych Jednostek Wojskowych Stacjonujących na Terenie Włocławka w Latach:
1918-1939 oraz 1945-2002".

pomnik-sap-1

pomnik-sap-2

pomnik-sapera-poświęcenie

Drugim miejscem poświęconym pamięci saperów, żołnierzy 3 Włocławskiego Pułku Pontonowego jest ołtarz wojskowy w Kościele Najświętszego Zbawiciela we Włocławku przy ul. Reymonta. Kapelanem żołnierzy garnizonu, a po opuszczeniu Włocławka przez wojsko (poza WKU), byłych żołnierzy jest ks.prałat ppłk Zbigniew SZYGENDA.
Dlaczego ten kościół i ten kapłan ?
15 grudnia 1992r. biskup polowy Sławoj Leszek GŁÓDŹ, po uzgodnieniu z biskupem włocławskim, powierzył duszpasterstwo wojskowe ks. Zbigniewowi Szygendzie, proboszczowi parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Wcześniej okazjonalnie wojskiem we Włocławku zajmowali się Księża Orioniści, którzy pisemnie zrezygnowali z tej pracy. W międzyczasie niektóre posługi duszpasterskie w wojsku pełnił ks. Teodor Lenkiewicz, proboszcz na Zawiślu u Królowej Polski. Po reaktywowaniu Ordynariatu Polowego w 1991r., Kuria Polowa chciała stworzyć stałe struktury duszpasterskie i w mniejszych jednostkach wojskowych mianowano kapelanów pomocniczych, tzn. duszpasterzy, którzy pełniąc funkcje diecezjalne dodatkowo zajmowali się wojskiem. Świątynie w tych parafiach pełnią bezinteresownie funkcje kościołów garnizonowych, nie będąc na utrzymaniu wojska.
Twórcą ołtarza wojskowego, jak i części wystroju kościoła jest twórca Pomnika 3 WPPONT mgr. Antoni BISAGA.
Ołtarz wojskowy 3 Włocławskiego Pułku Pontonowego jest pod wezwaniem Matki Boskiej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Obok ołtarza znajduje się gablota z żołnierskimi Wotami dziękczynnymi
Te dwa miejsca chwały bojowej saperów, w szczególności związane z włocławskimi saperami-pontonierami, mimo wielu zawieruch politycznych wokół historii naszego państwa i narodu w tym wypaczaniu i poddawaniu w wątpliwość bohaterstwo żołnierzy, przypisywanie patriotyzmu tylko "wybrańcom", zawsze przypominały będą o naszym żołnierskim poświęceniu, trudzie i oddaniu swojej ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej.  

Kościół garnizonowy
                                                

8
                                                         

wota-1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *