Święta Wielkanocne

zmartwychwstanieŚwięta Wielkanocne to jedne z najważniejszych świąt obchodzonych w kulturze chrześcijańskiej. Upamiętniają one Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Okres bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne to Wielki Tydzień. Otwiera go Niedziela Palmowa. Poniedziałek, wtorek i środa są dniami szczególnie poświęconymi sakramentom pojednania. Szczytem Wielkiego Tygodnia jest Świąteczne Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje ono Liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Sobotę – w Wielką Noc. Triduum kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
W Polsce Święta Wielkanocne są dwudniowe. Pierwszy z nich to Wielka Niedziela kiedy to w kościele odprawiana jest pierwsza msza święta zwana rezurekcją a po niej większość rodzin zasiada przy wspólnym stole aby spożyć tak zwaną święconkę, podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia.
Drugi dzień nazywamy Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem dyngusem. Oblewamy się wodą na znak przyrody budzącej się do życia, świętujemy, bawimy się.
Na te Święta Wielkanocne Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego we Włocławku przesyła wszystkim członkom i Waszym rodzinom oraz sympatykom najserdeczniejsze życzenia:
wielkanoc-16


źródła:
– www.świętawielkanocne.com.pl
– https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc
– brewiarz.pl/czytelnia/wielki_tydzień.php3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *