„Ubieranie” choinki

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez ozdobionej bombkami i kolorowymi lampkami choinki. Ustrojony świerk lub jodła czasem sosna nierozerwalnie związane są z przedchrześcijańską tradycją. W bardzo wielu krajach iglaste drzewo uważane było / i jest do dnia dzisiejszego/ za symbol życia i odrodzenia się, trwania i płodności. Tradycja ubierania choinki miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić mieszkańcom dostatek, bezpieczeństwo, zdrowie i szczęście, miała chronić dom przed złymi duchami.

Zwyczaj ubierania choinki szybko rozpowszechnił się w całej Europie. Wielkim zwolennikiem wystawiania i ozdabiania choinek był Marcin Luter, zachęcający spędzanie świąt w zaciszu rodzinnym. Do Polski zwyczaj ten „przywędrował” z Alzacji na przełomie XVIII i XIX wieku. Dawniej wieszano na drzewkach ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, szyszki, ozdoby z papieru czy słomy. Wszystkie te elementy miały i mają swoją symbolikę. I tak:

  • Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę;
  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę;
  • Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi / im dłuższy tym korzystniej/;
  • Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złymi mocami;
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu;
  • Anioły: mają opiekować się domem;
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

Ubieranie choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Współcześnie dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. Ubiera ją cała rodzina w dzień wigilijny. Pod wpływem tradycji amerykańskiej i angielskiej w niektórych domach drzewko ubiera się wcześniej. W wigilijny wieczór pod choinką znajdują się prezenty przynoszone przez Aniołka, Dzieciątko, Gwiazdkę, Gwiazdora lub Świętego Mikołaja / w zależności od regionu /. Ustrojona choinka stoi najczęściej od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli, czasami tylko do Nowego Roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *