Tradycja opłatkowa

Weź do ręki biały opłatek,

choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić –

i życz szczęścia całemu światu;

niech się wszystkie serca rozweselą…

  Zdzisław Kunstmann

Opłatek rodzaj cienkiego chleba, używanego jako hostia oraz podczas kolacji wigilijnej. Tradycja wigilijnego opłatka w Polsce związana jest z obrządkiem chrześcijańskim oraz historią naszego narodu.

Pierwsza wywodzi się z tradycji starochrześcijańskiej. Pierwsi chrześcijanie przynosili na eucharystię / uroczysta celebracja Ostatniej Wieczerzy / chleb, którym dzielono się po skończonej agapie / agapa – oznacza miłość (między braćmi kościoła), oraz nazwę wspólnego posiłku, spożywanego przez członków gminy /. Pozostałości chleba zbierano z powrotem i dzielono się z tymi, którzy na spotkanie nie mogli przyjść. Wyrażano w ten sposób wzajemną więź, miłość i pamięć.

Innym źródłem tradycji dzielenia się opłatkiem są wydarzenia z historii naszego narodu. W czasie gdy Polacy mieszkali w różnych krajach / Polska pod zaborami /, rodacy zaczęli przesyłać opłatek w kopertach. Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń było i jest wyrazem naszej miłości i jedności. Podczas dzielenia się nim nie tylko składamy sobie życzenia ale także nawzajem przepraszamy się za złe postępowanie. Jest on symbolem pojednania i przebaczenia.

Obecnie – w potocznym znaczeniu – opłatek / inaczej spotkanie opłatkowe / oznacza rodzaj spotkania organizowanego w różnych instytucjach, wspólnotach w okresie Adwentu lub Bożego Narodzenia, połączonego z łamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń.

Wychodząc naprzeciw tejże tradycji, Prezes Koła nr 1 ZŻWP kol. Andrzej Ossowski, serdecznie zaprasza kolegów zrzeszonych w kole na spotkanie opłatkowe w dniu 16 grudnia 2015r / szczegóły patrz „Komunikaty”/.

Natomiast Prezes Koła nr 3 zaprasza na takie spotkanie swoich kolegów w dniu 11 grudnia 2015r / szczegóły patrz „Komunikaty”/. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *