Dzień Świętego Mikołaja

Corocznie 6 grudnia obchodzimy Dzień Św. Mikołaj współcześnie przez wielu nazywany Mikołajkami, ale czy wiemy skąd ta tradycja.

Św. Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 roku. Po śmierci rodziców, swoim odziedziczonym znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Wybrany na biskupa miasta Miry ( obecnie Demre w Turcji ) podbił sobie serca wiernych troskliwością o ich potrzeby materialne. Przez całe swoje życie duchowny pomagał biednym i robił to w sposób tak dyskretny, że nikt z obdarowywanych nie wiedział skąd pochodzą rzeczy wpadające przez okno, komin czy znajdowane pod drzwiami. Był człowiekiem pełnym cnót, który dobro bliźnich przedkładał nad własne. Po długich latach błogosławionych rządów zmarł 6 grudnia / między rokiem 345 a 352/. Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem m.in. Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, sędziów, więźniów.

Rozgłos zapewniły postaci legendy takie jak o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach i uwolnionych za wstawiennictwem Mikołaja; opowieść o trzech młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci; o żeglarzach wybawionych z katastrofy morskiej. Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, trzykrotnie pod osłoną nocy, wrzucał przez okno / w innej wersji legendy przez komin/ pieniądze przeznaczone na posag dla każdej siostry. Wpadały one do pończoch i trzewików, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam gdzie kominków nie używano, Św. Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę. Z Holandii zachował się zapis o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.

Św. Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisane mu legendy został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. 6 grudnia / w rocznicę jego śmierci / grzecznym dzieciom przynosi prezenty / zwykle słodycze / a niegrzecznym / na  ostrzeżenie / rózgę.

Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 roku przez Koncern Coca-Cola. Najbardziej charakterystyczny element stroju świętego Mikołaja – czerwona czapka z białym pomponem, stała się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Współczesny wizerunek św. Mikołaja jest używany przez handlowców, a okres wręczania prezentów rozciągnął się od imienin Mikołaja do Nowego Roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *