Tradycja Andrzejkowa

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Pierwsza znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych, pojawiła się w 1557 roku. Patronem tego dnia jest św. Andrzej z Galilei. Mieszkał on w Kafarnaum, był młodszym bratem św. Piotra. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Pierwszy powołany przez Jezusa na apostoła. Apostoł Misjonarz został skazany na śmierć przez Aegeatesa 30 listopada 70 roku n.e. w Patras. Andrzej Apostoł jest patronem m.in. prawosławia, Austrii, Bułgarii, Burgundii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Sycylii, Bordeaux, Brugii, podróżnych, żeglarzy, rybaków, rzeźników, sprzedawców ryb, orędownik zakochanych, wspomaga w sprawach matrymonialnych. Od ponad tysiąca lat patronuje święty Andrzej Szkocji, którego krzyż znajduje się na narodowej fladze tego kraju.

Samo imię Andrzej jest pochodzenia greckiego i tłumaczone jest jako – odważny, dzielny, męski, mężny. Jest jednym z najpopularniejszych imion męskich noszonych w Polsce.

Data Andrzejek wypada zazwyczaj na początku Adwentu. Andrzejki były ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu. Obecnie okres Adwentu w Kościele Katolickim nie jest okresem postu, a jedynie czasem refleksji, czasem oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Tak więc, wierni mogą w Adwencie organizować oraz uczestniczyć w zabawach ( post obowiązuje jedynie w piątki ). Obecnie Andrzejki to świetna zabawa i okazja do spotkań towarzyskich. Lanie wosku i wróżenie z kart, to wciąż najważniejsze zajęcie Polaków w trakcie tych spotkań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *