79 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

W piątek 1 września 1939r. o godz. 4.45 wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, zaatakowały Polskę z ziemi, wody i powietrza, przystąpiły do realizacji planu - "Fall Weiss", który rozpoczął II Wojnę Światową.
Przewaga przeciwnika była druzgocąca. Wojska niemieckie szybko przełamały polską obronę i parły naprzód, zmierzając do okrążenia Warszawy i zniszczenia wojsk polskich.
W dniu 8 września Niemcy dotarli pod Warszawę, której broniły oddziały wojskowe pod dowództwem gen. Waleriana Czumy i ludność cywilna.
Do rangi symbolu urosła bohaterska obrona Wizny przez wojska kpt. Władysława Raginisa, który na czele batalionu piechoty stawił czoła Korpusowi Pancernemu gen. Heinza Guderiana.
W dniu 17 września na wschodnie rubieże kraju spadło uderzenie Armii Czerwonej, agresja radziecka nastąpiła w chwili, gdy toczyła się bitwa nad Bzurą, broniła się Warszawa, Lwów, Modlin oraz Hel.
Dnia 28 września Warszawa zaprzestała walki. Następnego dnia skapitulował Modlin. Ostatnią wielką polską jednostką, która złożyła broń, była dowodzona przez gen. Franciszka Kleberga Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie", stoczyła ona pod Kockiem ostatnią bitwę wojny obronnej i skapitulowała 5 października.
W walkach z Niemcami poległo prawie 70 tyś. żołnierzy, a niemal 133 tyś. zostało rannych. Do niewoli niemieckiej trafiło ok. 420 tyś żołnierzy i oficerów.
Wehrmacht w czasie napaści na Polskę stracił ponad 16 tyś. zabitych, 27 tyś. rannych i 5 tyś. zaginionych.
Swój udział w wojnie obronnej 1939r. mają także żołnierze 14 pułku piechoty, którzy stacjonowali od maja 1921 roku we Włocławku. We wrześniu 1939r. walczyli w składzie macierzystej dywizji (GO "Wschód", Armia "Pomorze"). W lasach Stare Budy dotarł do żołnierzy pułku rozkaz gen. Bortnowskiego nakazujący małymi grupami przedzierać się do walczącej jeszcze Warszawy. Udało się to tylko nielicznym.
W rocznicę wybuchu II wojny światowej, obchodzone jest polskie święto, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień Weterana jest świętem szczególnym, bo mającym na celu nie tylko uhonorowanie ludzi zasłużonych w walce o wolność Ojczyzny, ale również uhonorowanie tych którzy służą temu, aby istniała pamięć o dobrych żołnierskich czynach przez pokolenia. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *