Narodowy Dzień Zwycięstwa

Narodowy Dzień Zwycięstwa - święto państwowe upamiętniające zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.
8 maja 1945 roku Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 roku wojnę w Europie.
Polacy wnieśli istotny wkład w czasie II wojny światowej w walce przeciw nazistowskiej Rzeszy w walce na lądzie, morzu i w powietrzu. Polski wysiłek militarny w końcowym okresie wojny mierzony jest udziałem blisko 600 tyś. żołnierzy. Łącznie z żołnierzami wojska podziemnego różnych organizacji w okupowanym kraju w końcu wojny naród polski wystawił do walki potężną armię, liczącą 1200 tyś. żołnierzy. Polski wkład militarny w II wojnie światowej w Europie należy ocenić jako największy po wielkich mocarstwach tj. Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim i  Wielkiej Brytanii.
8 maja 1945 nie był jednak aktem zakończenia II wojny światowej. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła jedynie działania wojenne w Europie. Dopiero kapitulacja Japonii - 2 września 1945 roku - była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *