Narwik 1940r.

Wojna przeciwko Hitlerowi, wypowiedziana formalnie przez Anglię i Francję we wrześniu 1939r., określana była powszechnie "dziwną wojną". Dziwna wojna dała Hitlerowi czas na uzupełnienie strat poniesionych w Polsce i przegrupowanie większości sił nad granicę francuską. Jednocześnie Wehrmacht prowadził przygotowania do ataku na kraje skandynawskie. Operacja ta opatrzona kryptonimem Weserübung (Ćwiczenia Wezery), miała zapewnić Niemcom stałe dostawy rud żelaza ze Szwecji oraz ułatwić niemieckiej flocie operowanie na Atlantyku. Dnia 9 kwietnia 1940 roku Niemcy zająwszy bez oporu Danię, zaatakowali Norwegię. 
Wykorzystano nie tylko element zaskoczenia, ale również po raz pierwszy na tak dużą skalę, działania dywersyjno-sabotażowe, przeprowadzone przez tzw. V kolumnę, czyli zamieszkanych w Norwegii Niemców i sympatyków narodowego socjalizmu. 
Równoczesny atak z morza, lądu i powietrza zaskoczył Norwegów. Ich słabo uzbrojona armia stawiła opór najeźdźcy, ale musiała ulec w obliczu przewagi agresora. 
W połowie kwietnia na pomoc Norwegom pospieszyli alianci zachodni, wysadzając w rejonie Narwiku desant złożony z żołnierzy brytyjskich, francuskich i polskich.
28 maja 1940r. w bitwie o Narwik, wojska sprzymierzone odniosły pierwsze zwycięstwo w II wojnie światowej, gdzie szczególnie wsławiła się polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza.
W trakcie walk o Narwik, SBSPodhalańskich straciła 66 żołnierzy, 28 zaginęło a 189 zostało rannych.
W walkach pod Narwikiem brały udział polskie niszczyciele ORP "Grom", ORP "Burza"
i ORP "Błyskawica". Grom został 4 maja zatopiony przez niemieckie bombowce He 111 w fiordzie Rombakken (zginęło 59 członków załogi). W operacji sprzymierzonych brały także udział Polskie statki pasażerskie MS "Sobieski", MS "Chrobry" i MS "Batory" - jako  transportowce wojska.
Wokół miasta i portu toczyły się zawzięte boje, które trwały aż do początku czerwca. Dopiero wówczas, w obliczu sytuacji we Francji, oddziały alianckie opuściły Norwegię.

1

2

3

4

5


Opracowano na podstawie:
- R. Dolecki, K. Gutowski, J. Smoleński "Po prostu Historia",  WSiP spółka z o.o.,
    Warszawa 2012;
- Witold Pronobis "POLSKA I ŚWIAT W XX WIEKU", Editions Spotkania sp. z o.o.,
    Warszawa 1990;
- wikipedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *