Święto Wojsk Inżynieryjnych – Dzień Sapera

pomnik-sapera-cdr-jpg-1-copyW dniu 16 kwietnia, w Siłach Zbrojnych RP, obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych - Dzień Sapera. Święto na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku.
16 kwietnia 1945r. na froncie wschodnim II wojny światowej, wojska 1 Frontu Białoruskiego i 1 Frontu Ukraińskiego, rozpoczęły tzw. operację berlińska, której celem było zdobycie Berlina.
W składzie obu frontów walczyła 1 i 2 Armia Wojska Polskiego. Plan operacji zakładał m.in. sforsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. Nie mogło ono obejść się bez udziału jednostek inżynieryjno saperskich.
Najtrudniejsze zadanie spoczęło na jednostkach inżynieryjnych podporządkowanych generałowi Jerzemu Bordziłowskiemu - to one miały za zadanie przygotowanie przepraw w kilku miejscach jednocześnie. Generał Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno saperskich 1 Armii WP, tak mówił o forsowaniu Odry, po przeprowadzonym rekonesansie:
" Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale były to tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno było się zorientować, gdzie jest koryto, i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać - nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowanie będą diabelnie trudne".
14 kwietnia polscy saperzy rozpoczęli przygotowania do budowy przyczółka na zachodnim brzegu Odry. Operację przeprawienia wojsk biorących w niej udział, zabezpieczało wówczas 25 batalionów inżynieryjnych różnych specjalności. Dwa dni później rozpoczęła się operacja forsowania Odry. Połączone w promy oraz mosty parki pozwoliły na przekroczenie rzeki nie tylko przez piechotę ale i czołgi, artylerię i pojazdy.
forsowanie-odry-copy
W godzinach wieczornych 17 kwietnia dokonano efektownego manewru mostem pontonowym. Przesunięto go z pod Gozdowic w rejon Starych Łysogórek. Most został oddany 18 kwietnia o godz. 2.30.
Podczas forsowania rzek zginęło kilka tysięcy saperów. Udział żołnierzy wojsk inżynieryjno saperskich w operacji, stał się symbolem odwagi, poświęcenia i męstwa.
Dziś wojska inżynieryjne, utożsamiane z saperami, dzielą się na: pododdziały pontonowe, desantowo-przeprawowe, inżynieryjno drogowe i kolejowe. Spełniają one dwa bardzo ważne zadania: zabezpieczają inżynieryjnie nasze wojska podczas działań wojennych oraz w czasie pokoju wspomagają nasze społeczeństwo. Jednostki inżynieryjne, rozlokowane są na terenie całego kraju.
inc5bc-poprz-copy
Współcześni żołnierze wojsk inżynieryjnych, wykonują swoje zadania nie tylko w kraju ale i poza jego granicami. W misjach zagranicznych wzięło udział ponad 12 tyś. żołnierzy. 21 z nich poległo pełniąc służbę, 33 zostało rannych.
Wojska Inżynieryjne Wojska Polskiego dysponują różnorodnym sprzętem, wspomagającym ich działanie. Są to /wybrane jednostki sprzętowe - kliknij na zdjęciu/:

1-copy

2-copy

3-copy

4

5

6-copy

7-copy

8-copy

9-copy

10-copy

11-copy

12-copy

13-copy

14-copy

15-copy

16-copy

17-copy

18-copy

19-copy

20-copy

21-copy

22-2-copy

23-copy

24-copy

25-copy

26-copy

27-copy

28-copy

29-copy

30-copy

Wojska inżynieryjne wykonują  dużo różnorodnych zadań. Należą do nich m.in.
/kliknij na zdjęciach poniżej/:

31-copy

32-copy

33-copy

34-copy

35

36

37

38

39

40

41-copy

42-copy

43

44

45

46

47

48

49

50

             W 2017 roku, obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych we Włocławku odbędą się 11 kwietnia.  Zorganizowane będą przez Koło nr 19 Stowarzyszenia Saperów Polskich, o godz. 12.00, przy pomniku Sapera 3 Warszawskiego Pułku Pontonowego przy ul. Żytniej.


Opracowano na podstawie:
- polska-zbrojna.pl/święto wojsk inż....;
- warszawa.wikia.com;
- jedn.inż - polska-zbrojna.pl;
- operacja berlińska - dws-xip.pl
- J.Bordziłowski "Żołnierska droga", W-wa 1972;
- zdjęcia: pl.wikipedia.org; pl.wikimedia.com;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *