Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Co roku 13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, święto narodowe uchwalone w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni.
Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na ponad 22 tysiącach (być może większej liczbie) obywatelach Polski.

Strzałem w tył głowy zgładzono około 15 tysięcy jeńców: oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej przetrzymywanych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Zamordowano przeszło 7 tysięcy cywilnych osób, głównie urzędników administracji państwowej oraz przedstawicieli intelektualnych i kulturalnych elit Polski, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanym przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w wielu innych nieznanych miejscach.
Zbrodnia ta, uznawana jest za ludobójstwo, zbrodnię przeciwko ludzkości
i zbrodnię wojenną.
Zbrodnia katyńska to tragedia narodowa, która wymaga od nas szczególnego upamiętnienia. W wielu miastach Polski powstały pomniki katyńskie i tablice pamięci poświęcone ofiarom. W kolejne rocznice tego narodowego święta Polacy zbierają się przy nich oddając cześć  pomordowanym. Od 10 kwietnia 2010 roku, nierozerwalnie, rocznica zbrodni katyńskiej wiąże się z katastrofą lotniczą ,w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński oraz osoby stanowiące delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.


Opracowano na podstawie:
– tekst źródłowy – pl.wikipedia.org;
– w grafice wykorzystano zdjęcia:
– „pomnik katyński” – pamiec.pl;
-„brama cmentarna” – newsweek.pl;
– „zwłoki mjr Adama Solskiego” – pl.wikipedia.org;
– „płyta z nazwiskami ofiar” – Ewa Stankiewicz – wordpress.com
– „pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej” – wikipedia

2 myśli w temacie “Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  1. Dziwnym jest kojarzenie zbrodni katyńskiej z katastrofą prezydenckiego samolotu w Smoleńsku . Czy wydarzenie z l0 kwietnia 20l0 roku to dalszy ciąg mordu Rosjan na Polakach . Autor wykształcony oficer polityczny zapomniał chyba tego jaką ,, ciemnotę ” wciskał żołnierzom o Katyniu i innych miejscach mordów polskich mundurowych i polskiej inteligencji .
    Czy łączenie tych dwóch wydarzeń to rodzaj ,, samobiczowana się ” .

    Pozdrawiam .

  2. Szanowny Kolego Ryszardzie, najwyższy czas nauczyć się czytania ze zrozumieniem. Jeżeli Kolega ma problem ze zrozumieniem prostego tekstu o Zbrodni Katyńskiej umieszczonego na naszej stronie internetowej proponuję spotkanie w wybranym przez Kolegę terminie, na którym wyjaśnię Koledze treść i sens tego artykułu. Serdecznie pozdrawiam. Z wyrazami ogromnego szacunku
    Prezes ZR ZŻWP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *