Włocławek – styczeń 1945r.

Ofensywa styczniowa Armii Radzieckiej, w 1945 roku, na froncie wschodnim, zmusiła Niemców do przyspieszonej ucieczki z Włocławka /niem. Leslau /.
Ewakuacja ostatnich niemieckich pododdziałów, załogi broniącej miasto rozpoczęła się po godz. 22.00, 19 stycznia 1945r. Zakończyła się około godz. 5.30 następnego dnia, tj. 20 stycznia.
wysadzony-most-copyPo przejściu Niemców na drugi brzeg Wisły / wschodni /, o godzinie 5.50 wysadzili oni most na rzece. W mieście pozostały tylko niedobitki niemieckiej armii.
Włocławek został zajęty bez walki przez pododdziały 65 Brygady Pancernej 9 Korpusu Pancernego Gwardii i 65 Dywizji  Piechoty 125 Korpusu Armijnego. Rosjanie weszli do miasta od strony Brześcia Kujawskiego.
Jednym z dramatycznych wydarzeń po wkroczeniu Rosjan był ostrzał z wieży kościoła ewangelicko-augsburskiego. W jego wyniku poległo 5 Rosjan przebywających na placu, który w tym czasie nosił nazwę Adolf Hitler Platz.
Następnego dnia, zabitych żołnierzy pochowano tam gdzie polegli - w centralnej części placu / miesiąc później zostali oni przeniesieni na cmentarz komunalny /.
Dwa dni później do miasta wkroczyły oddziały 8 i 9 Pułku 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta z 1 Armii Wojska Polskiego.
/ kliknij na zdjęcia poniżej /.

3-maja-1941-copy

pogrzeb-1945-copy

plac-z-lat-60-tych-copy


Opracowano na podstawie: Google.pl

2 myśli w temacie “Włocławek – styczeń 1945r.

  1. Gratuluję odwagi wysłania na uroczystość z okazji 72 – giej rocznicy wyzwolenia Włocławka pocztu sztandarowego ze sztandarem Zarządu Rejonowego ZŻ WP we Włocławku . Do pełni szczęścia zabrakło mi na uroczystości członków Zarządu Rejonowego , którzy tak chętnie uczestniczą w innych przedsiewzięciach bardzo odległych od działalności statutowej . Po raz kolejny okazało się , że łatwiej pisać niż słowa zamieniać na czyny .
    Pozdrawiam .

    PS. A poza tym wojna trwa nadal .

  2. Oglądając zdjęcia z obchodów 72 – giej rocznicy wyzwolenia Włocławka umieszczone w ,, GALERII ” strony internetowej Zarządu Rejonowego ZŻ WP we Włocławku nasuwa się jedno spostrzeżenie . Za wyjątkiem dwuosobowego pocztu sztandarowego ze sztandarem Zarządu Rejonowego ZŻ WP we Włocławku nikt inny nie reprezentował w czasie uroczystości Związku . Nawet gdy faktycznie należeli do Związku nie Związku nie chwalili się tym reprezentując Radnych Rady Miasta , Sojusz Lewicy Demokratycznej , a nawet Stowarzyszenie Saperów Polskich .

    Pozdrawiam
    PS A poza tym wojna trwa nadal .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *