Święto Wojska Polskiego

wic499to-wpŚwięto Wojska Polskiego wprowadzone zostało ustawą Sejmową z 30 lipca 1992roku. Obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920r.
W 1920 roku ruszyła wielka ofensywa bolszewicka, kierowana przez Michaiła Tuchaczewskiego. W jej wyniku Polacy utracili Wilno i Grodno. Nie udało się też zatrzymać bolszewików na linii Bugu. Armia Czerwona zajęła Białostocczyznę, Podlasie i Północne Mazowsze.
Osamotniona Polska zwróciła się do mocarstw zachodnich z prośbą o podjęcie w jej imieniu mediacji z Rosją Radziecką. 10 lipca 1920 roku w belgijskim mieście Spa rozpoczęła się konferencja w powyższej sprawie. Jednakże  postanowienia konferencji w Spa zostały odrzucone przez Piłsudskiego, podobnie jak upokarzające warunki rozejmu postawione przez pewnego zwycięstwa Lenina, przekonanego o rychłym pokonaniu Polski.
bij_bolszewikaW pierwszej połowie sierpnia Armia Czerwona zbliżyła się do Warszawy. W obliczu narastającego zagrożenia Polacy zmobilizowali się. Został utworzony Rząd Obrony Narodowej, na którego czele stanął Wincenty Witos. Powołano również Armię Ochotniczą pod dowództwem Józefa Hallera.
Szturm bolszewików na stolicę Polski oraz na Płock i Włocławek został odparty.  W dniu 15 sierpnia – w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Ruszyła nieoczekiwanie polska kontrofensywa dowodzona przez marszałka Piłsudskiego. Polskie oddziały rozbiły większość sił nieprzyjaciela, zmuszając go do ucieczki.
Na południu pod Komarowem, w największej bitwie kawaleryjskiej XX wieku, siły polskie zdołały zatrzymać I Armię Konną Siemiona Budionnego.W początkach września siły polskie osiągnęły linię Grodno-Równe-granica rumuńska.
bitwa-1Druga po warszawskiej największa bitwa kampanii, stoczona w dniach od 20 do 26 września nad Niemnem, ostatecznie złamała opór Armii Czerwonej. W pościgu za nieprzyjacielem wojska polskie osiągnęły linię Dzisna – Mińsk – rzeczka Słucz – Bar na Ukrainie.
W okresie II Rzeczypospolitej dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny w 1920r. dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza. Sankcjonował je rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Czytamy w nim m. in.:
” W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem  jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

Dzień 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy z racji obchodzonego w tym dniu święta liturgicznego Wniebowzięcia Matki Boskiej / Święto Matki Boskiej Zielnej /.


Opracowano na podstawie:
– R. Dolecki, K. Gutowski, J. Smoleński ” Po prostu Historia” – W S i P sp.z o.o.,
Warszawa 2012;
– Wikipedia – Wolna encyklopedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *