„Ułański Orzeł 96” – 20 rocznica

We wrześniu 2016 roku mija 20 rocznica prowadzonych na poligonie drawskim ćwiczeń  „Ułański Orzeł 96”. Pod tym kryptonimem 7 Brygada Wojsk Pancernych armii Wielkiej Brytanii, słynne „Pustynne szczury”, które uczestniczyły w operacji nad Zatoką Perską /1991/ odbyły od 30 sierpnia do 20 września 1996r. ćwiczenia na poligonie w Drawsku. chalenger-przed-przeprawc485-cdr-jpg-popr-copy   W ćwiczeniach wzięło udział 3,5 tyś. żołnierzy oraz 490 pojazdów pancernych, w tym czołgów Challenger. Po raz pierwszy brytyjskie wozy pancerne przekroczyły ówczesną wschodnią granicę NATO. Celem manewrów było sprawdzenie intensywnej walki wojsk zespolonych w jednej brygadzie, czego nie udało się zrobić od czasu wojny w Zatoce Perskiej.
7 Brygadę Pancerną wspierali żołnierze 3 Włocławskiego Pułku Drogowo-Mostowego im. gen Karola Sierakowskiego. Był to pierwszy przypadek ćwiczenia wojsk państw zachodnich na polskim poligonie. Żołnierze 3 pdm współdziałali z oddziałami reprezentującymi NATO, na dwa i pół roku przed przystąpieniem Polski do Sojuszu Atlantyckiego.
Ćwiczenia polegały na prowadzeniu pozorowanych, intensywnych walk całością sił brygady w trudnym terenie z uwzględnieniem takich elementów, jak: forsowanie rzek, pokonywanie przeszkód terenowych, działanie w lasach oraz ciągłe dostarczanie zaopatrzenia.
Włocławscy pontonierzy zbudowali most długości 185 metrów, przez który Brytyjczycychalenger-1-jpg-popr-copy przeprawili kilkadziesiąt wozów pancernych w tym ważące 70 ton ciężkie czołgi. W ćwiczeniach obok kadry i żołnierzy – ówczesnej – zasadniczej służby wojskowej udział brała około 100-osobowa grupa żołnierzy rezerwy z Włocławka i jego okolic. Dowódca pułku ppłk.dypl. Jacek Witek oraz szef szkolenia, zastępca dowódcy – ppłk. Zdzisław Lewandowski wysoko ocenili ich przygotowanie i zaangażowanie w manewrach. Obsługiwali kutry, kierowali pojazdami, spinali pontony. Szczególne emocje wzbudziły nocne zajęcia, kiedy to w zupełnej ciemności trzeba było przeprawić na drugi brzeg rzeki kilkadziesiąt czołgów i opancerzonych transporterów bojowych. Kadra i żołnierze pułku wykazali podczas ćwiczeń wysokie umiejętności i głęboki profesjonalizm, co podkreślili obserwujący pokazy sprawności przeprawowej: ówczesny wiceminister Sił Zbrojnych Wielkiej  Brytanii – Nicholas Soames oraz dowódca 7 Brygady, brygadier David Wyndham Montgomery.
worrior-z-flagc485-1-copy


Opracowano na podstawie:
– 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego- Zarys Historii;
Chełmno, 2004 rok;
– archiwum.rp.pl;
– foto.:ze zbiorów autora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *