Dzień Flagi Rzeczypospolitej

     W dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004r. nie jest dniem wolnym od pracy. Data święta ma swoje uzasadnienie historyczne. Dnia 2 maja 1945r. żołnierze 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki uczestniczący w zdobyciu stolicy hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie.
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest w barwach RP, tzn. jest w kolorze białym i czerwonym, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, którą stanowi orzeł biały na czerwonym polu.
Barwy biało-czerwone zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie założyli na siebie szarfy biało-czerwone.
Od 1955r. dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane „flagą państwową”. Oprócz opisanej wyżej istnieje flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana „flagą państwową z godłem”. Modyfikacją flagi państwowej z godłem jest bandera wojenna.
flaga-narodowa   flaga-cywilna-i-państwowa-z-godłem  bandera

                                                               Od czasu prezydentury Lecha Kaczyńskiego do tradycji wszedł zwyczaj, kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, noszenia w tym dniu kokardy narodowej.

kokarda-narodowa                                                                                                                                           Święto własnej flagi obchodzi się również w licznych krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie,i w Chinach.


źródła:
– Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r.;
– Ustawa z dnia 31 stycznia 1980r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej
Polskiej oraz o pieczęciach państwowych;
– Wikipedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *