Międzynarodowe Święto Pracy

Wolne od pracy w dniu 1 maja zawdzięczamy Stanom Zjednoczonym Ameryki. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został ustanowiony jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradującej w Paryżu w 1890 roku, dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.
Haymarket Wydarzeń jakie miały miejsce podczas strajku na rzecz wprowadzenia 8 – godzinnego dnia pracy. 1 maja 1886 roku rozpoczęły się starcia z policją, a 3 maja w ich wyniku zginęło sześciu robotników. Robotnicy w ramach protestu zaczęli gromadzić się na Placu Haymarket. 4 maja w trakcie trwającego wiecu, w tłum protestujących i policjantów została wrzucona bomba. W wyniku detonacji zginęło 12 osób w tym jeden policjant. W odpowiedzi policja otworzyła ogień do protestujących.
Po raz pierwszy Święto 1 Maja obchodzono w 1890 roku m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. W Polsce w tym czasie carat często krwawo tłumił 1 majowe obchody. Tak było na przykład w 1892 roku w Łodzi. Po II Wojnie Światowej 1 maja oficjalnie został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym ustawą z 26 kwietnia 1950 roku. Czytamy w niej m.in.:
” Dla zadokumentowania osiągnięć i zwycięstw klasy robotniczej, przodującej siły Narodu, budującego socjalizm, jako wyraz umocnienia się władzy ludowej, w hołdzie dla tysięcy bojowników wolności i postępu, dla zamanifestowania solidarności narodu Polskiego z siłami postępu i pokoju na całym świecie, w 60-tą rocznicę pierwszego obchodu międzynarodowego święta proletariatu w Polsce stanowi się, co następuje, dzień 1 maja jest dniem święta państwowego, wolnym od pracy”.
O wydarzeniach z 4 maja 1886 roku na Placu Haymarket w Chicago ówczesne władze nie wspominają ani słowem.
1 maja jest obchodzony równie uroczyście w kościele katolickim. Dzień ten jest Świętem Józefa Rzemieślnika – przybranego ojca Jezusa, męża Maryi.
św.Józef Rzemieślnik Proklamował je papież Pius XII, 1 maja 1955 roku jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. W tym dniu Kościół w sposób szczególny zwraca uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.


źródła:
– Wikipedia.org/wiki/Haymarket_Riot
– www.money.pl…/święto-pracy-1maja…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *