Narwik 1940r.

Wojna przeciwko Hitlerowi, wypowiedziana formalnie przez Anglię i Francję we wrześniu 1939r., określana była powszechnie "dziwną wojną". Dziwna wojna dała Hitlerowi czas na uzupełnienie strat poniesionych w Polsce i przegrupowanie większości sił nad granicę francuską. Jednocześnie Wehrmacht prowadził przygotowania do ataku na kraje skandynawskie. Operacja ta opatrzona kryptonimem Weserübung (Ćwiczenia Wezery), miała zapewnić Niemcom stałe dostawy rud żelaza ze Szwecji oraz ułatwić niemieckiej flocie operowanie na Atlantyku. Dnia 9 kwietnia 1940 roku Niemcy zająwszy bez oporu Danię, zaatakowali Norwegię. 

Read More

Monte Cassino 1944

W lipcu 1943 roku alianci wylądowali na Sycylii i podjęli przygotowania do opanowania Włoch. Przewidywano, że marsz wzdłuż Półwyspu Apenińskiego odbędzie się szybko i bez przeszkód. Lądowanie amerykańsko-brytyjskich sił w Kalabrii, miało zmusić Włochów do bezwarunkowej kapitulacji. Niedowierzający Włochom Niemcy przewidzieli jednak rozwój wypadków i skierowali na półwysep 20 doskonale uzbrojonych dywizji pod dowództwem feldmarszałków Erwina Rommla i Alberta Kesselringa. Walki o półwysep Apeniński okazały się bardzo krwawe i przewlekłe wobec zaciętego oporu niemieckiego.

Read More

Narodowy Dzień Zwycięstwa

1Narodowy Dzień Zwycięstwa - święto państwowe ustanowione przez Sejm na dzień 8 maja. Zostało wprowadzone na mocy ustawy uchwalonej 24 kwietnia 2015r. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.
8 maja 1945 roku Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 roku wojnę w Europie.

Read More