Dzień Matki

” (…) Macierzyństwo w polityce i ekonomii pracy winno być traktowane jako wielki cel i wielkie zadanie samo dla siebie.
Łączy się bowiem z nim inna, wielka praca, w której nikt matki rodzącej, karmiącej, wychowującej  nie zastąpi.(…)”
Jan Paweł II, Jasna Góra, 1979r.

/kliknij na zdjęciu/

picasso-macierzyc584stwo
Już od najdawniejszych czasów istniały święta poświęcone macierzyństwu i płodności. Obchodzili je Frygowie, Grecy czy Rzymianie.
Współczesna forma tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na świecie, w różnym czasie. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 1914 roku w Krakowie. W naszym kraju ustalono, że będzie to święto obchodzone w dniu 26 maja.
Złożenie życzeń oraz kwiatów to tradycja, którą warto kultywować. Warto pamiętać w tym dniu, o swojej ukochanej mamie i dziękując za poniesiony trud złożyć jej serdeczne życzenia.

„Jubilaci Życia” – 2016

7     W dni 06.05.2016r. o godz. 12.00 z inspiracji ZR ZŻWP we Włocławku, odbyło się spotkanie pod patronatem Prezydenta Włocławka pana Marka Wojtkowskiego z „Jubilatami Życia”, członkami naszego związku.W spotkaniu oprócz prezydenta wzięli udział: z-ca prezydenta ds edukacji i spraw socjalnych pani Barbara Moraczewska, wice przewodniczący RM pan Janusz Dębczyński, przedstawiciel starosty włocławskiego pan Robert Pawłowski, asystent posła Arkadiusza Myrcha, przedstawiciel zarządu oddziału ZIW RP pan Jerzy Wiatrowski, przewodniczący koła nr 19 SSP we Włocławku płk w st.spocz. dr Ryszard Chodynicki, sympatyzujący z naszym związkiem gen. dyw. rez. Andrzej Lelewski. Ze strony ZR w spotkaniu wzięli udział prezes ZR ppłk Bogdan Mielniczek oraz sekretarz zarządu kolega mjr rez. Stanisław Sierocki.  Czytaj dalej

8 maja – Dzień Zwycięstwa

      Dzień Zwycięstwa - święto państwowe obchodzone od 24 kwietnia 2015r. w dniu 8 maja, upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie.
W ostatnich dniach kwietnia 1945r., Hitler wyznaczył K. Dönitza na swojego następcę. Dönitz powołał nowy rząd, i wezwał do przerwania walk z państwami zachodnimi i kontynuowania oporu wobec ZSRR. Rząd hr Schweri-Krosigka rezydując we Flensburgu uznał za główny cel ewakuowanie maksymalnej ilości ludzi ze wschodu na zachód.  Starał się podjąć i przedłużyć działania rozejmowe na zachodzie. Dowódcy alianccy pamiętali jednak, że Niemcy muszą kapitulować na wszystkich frontach, że nie ma separatystycznego pokoju.

Read More