ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

"W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość polski"
/z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z 4 sierpnia 1923 roku/.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Weterana jest świętem szczególnym, bo mającym na celu nie tylko uhonorowanie ludzi zasłużonych w walce o wolność Ojczyzny, ale również uhonorowanie tych którzy służą temu, aby istniała pamięć o dobrych żołnierskich czynach przez pokolenia. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. 

Dzień Żołnierza

Data Święta upamiętnia jedno z największych zwycięstw oręża polskiego, sukces militarny o ogromnym znaczeniu dla losów państwa polskiego i reperkusjach daleko przekraczających granice Rzeczypospolitej. Jest to równocześnie święto oddające hołd żołnierzom, których w chwili zagrożenia, połączyło wspólne pragnienie obrony Ojczyzny, a związane było ze zwycięską Bitwą Warszawską 1920, zwanej też "Cudem nad Wisłą". Bitwa Warszawska zakończyła się wielkim zwycięstwem Polaków. Straty nieprzyjaciela były ogromne - niemal 25 tysięcy poległych i rannych. Wzięto do niewoli prawie 66 tysięcy jeńców.
Minister Spraw Wojskowych, gen. broni Stanisław Szeptycki w rozkazie nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku, doceniając znaczenie militarne oraz moralny i propagandowy wydźwięk zwycięstwa młodej Armii Polskiej, ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. W rozkazie czytamy: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski".
W całym okresie międzywojennym, Święto Żołnierza Polskiego było okazją do eksponowania wojska i jego czynu orężnego. W uroczystościach, które miały ogólnonarodowy charakter uczestniczyły spontaniczne miliony obywateli Rzeczypospolitej.
Po II wojnie światowej, dopiero ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.

Zapomniana wiktoria – Hodów 1694r.

1Czterystu polskich husarzy i pancernych stanęło na drodze liczącej 40 tysięcy ludzi armii Tatarów. We wsi Hodów zbudowali prowizoryczne barykady. Za plecami mieli staw, dzięki temu nie zostali otoczeni. 11 czerwca 1694r., po trwającym 5-6 godzin ataku, Tatarzy ponieśli dotkliwe straty, przerwali szturm i wycofali się. Zrezygnowali też z dalszego najazdu na Rzeczpospolitą - pisze dr Radosław Sikora w artykule dla WP.PL.

Read More

Naszym Paniom

8 marca obchodzić będziemy Dzień Kobiet. W przeddzień Waszego święta, przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia. Ślemy je naszym matkom, babciom, siostrom, żonom, córkom, wnuczkom i prawnuczkom. Przesyłamy je także dla naszych koleżanek związkowych, sympatii i znajomych. Nasze serdeczne życzenia kierujemy do wdów po naszych kolegach.  Drogie Panie, przyjmijcie nasze życzenia:

Powstanie Styczniowe 1863

herb-powstania-copy_0Za ojców, braci kości bielejące

W Sybiru śniegach, wśród Kaukazu skał,

Sióstr, żon i matek naszych łzy gorące,

Co wróg im hańbę w żywe oczy plwał....

 

"Marsz powstańców" -   

                                               Włodzimierz Wolski                           

Read More

Święto Trzech Króli

1-trzech-krc3b3liObjawienie Pańskie - chrześcijańskie święto potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Obchodzone w Polsce od 6 stycznia 2011 roku jako dzień wolny od pracy.
Jest to jedno z najstarszych Świat chrześcijańskich. Obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Ma ono związek - w historii opisanej w Ewangelii Mateusza - ze złożeniem pokłonu i przekazaniem darów (mirra, kadzidło i złoto) nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Pokłon Jezusowi oddali Mędrcy ze wschodu umownie nazywani: Kacper, Melchior i Baltazar.

Read More

Święta Bożego Narodzenia

choinka-2-copyW tym wyjątkowym czasie, życzymy wszystkim naszym kolegom oraz sympatykom, wielu powodów do radości - tych małych i tych wielkich. Życzymy Wam abyście to Boże Narodzenie spędzili z osobami bliskimi. Niech to będzie czas pełen miłości, spędzony w rodzinnym gronie, czas odpoczynku i refleksji. Niech światło choinki oświetli Wasze życie, a szczęście, radość i zdrowie pozostaną z Wami przez cały rok.
WESOŁYCH ŚWIĄT !

  • kliknij na znaczniku poniżej

                                                      Zespół redakcyjny
                                                              oraz
                                   Zarząd Rejonowy ZŻWP we Włocławku.    


podkład muzyczny - tripod.com/kolęda